Microsoft musí vo Windows 8 priniesť to najlepšie
Publikované : 09.03.2011 / Ján Chovanec
Server DigitalTrends.com priniesol zaujímavý pohľad na budúcu verziu systému Windows a kroky, ktoré by mal Microsoft urobiť na zlepšenie svojej konkurencieschopnosti na trhu.
Redaktor Jeffrey Van Camp píše o tom, ako Microsoft napriek tomu, že priniesol koncept tabletových počítačov ako prvý a na trh so smartfónmi vstúpil skoro, dnes ani v jednej oblasti nevyniká. Preto predostrel niekoľko možností, ktoré by podľa neho mohli spoločnosti pomôcť presadiť sa na trhu s tabletmi, smartfónmi a minimálne udržať, ak nie zlepšiť si pozíciu na trhu s PC.
Podľa neho majú vývojári pred sebou úlohu vytvoriť operačný systém, ktorý bude možné implementovať do mobilných telefónov (Nokia), smartfónov, tabletov, ako aj desktopov. Dnes aj napriek tomu, že operačné systémy Windows Phone 7 a Windows 7 nesú veľmi podobný názov, ich správanie a používateľské rozhranie je úplne odlišné. Nový systém z Redmondu bude musieť výborne implementovať aj dotykovú technológiu, keďže smartfóny a tablety sú primárne určené na ovládanie týmto spôsobom.
Redaktor zdôrazňuje takisto výhodnosť implementácie cloudových riešení prepojených priamo s operačným systémom, ktoré by umožňovali mať dokumenty uložené lokálne, ale zároveň bezpečne zálohované v cloude a dostupné odkiaľkoľvek.
V článku na serveri DigitalTrends.com sa píše aj o tom, že aktuálna verzia systému Windows je oproti konkurencii na prenosných zariadeniach komplikovaná. Jedna vec sa vo Windows dá vykonať viacerými spôsobmi a to používanie v mnohých prípadoch robí obťažnejším, ale najmä neprehľadnejším. Používanie systémov ako Android či iOS je oproti Windows priamočiarejšie. Dokonca ani desktopový operačný systém od Apple Mac OS X neponúka takú flexibilitu, akou disponujú systémy rodiny Windows. Tento fakt je predmetom častých diskusií medzi priaznivcami týchto dvoch platforiem. Mnohí pokročilejší používatelia sa sťažovali aj na to, že Windows 7 prišiel napríklad v porovnaní s Windows XP s podstatne zautomatizovanejšími funkciami. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa Microsoft s touto situáciou vyrovná a či sa vydá cestou systému s jednoduchším ovládaním, ale užšími možnosťami pre profesionálov.
Van Camp tvrdí, že aj distribúcia systému Windows 7 je zbytočne neprehľadná, keď existuje v šiestich rôznych verziách, pričom väčšina používateľov nepozná základné rozdiely. Preto by budúci Windows mal podľa Van Campa vyjsť len v dvoch verziách: Home a Business pre PC a tretia by bola určená pre smartfóny, tablety a ďalšie dedikované zariadenia.
Redaktor nezabúda ani na potenciál ovládača Kinect, o ktorom hovoril na výstave CES aj Steve Ballmer. Zabudovanie tohto kúska hardvéru napríklad do notebookov by mohlo priniesť ovládanie pomocou pohybov tela bez použitia myši či klávesnice. To, že používateľom sa táto technológia pre Xbox 360 páči, potvrdili aj výsledky predaja zariadenia, ktoré si kúpilo oveľa viac používateľov, ako výrobca očakával.
Používateľsky zaujímavou funkciou v novom operačnom systéme by mohli byť aj tzv. Live Tiles, ktoré už sú implementované vo Windows Phone 7 a podľa dohadov by ich mal obsahovať aj najbližší Windows. Live Tiles sa zobrazujú na hlavnej obrazovke Windows Phone 7 a každá z „dlaždíc“ dokáže aktualizovať svoj obsah, čím môže používateľa v reálnom čase o niečom informovať.
Microsoft by podľa Van Campa mal zapracovať na aplikácii predvoleného správcu súborov Windows Explorer, teda organizácii a zobrazovaní súborov, keďže ešte aj dnes množstvo bežných používateľov nepozná skutočný rozdiel v umiestnení medzi súborom uloženým na pracovnej ploche, v priečinku Moje dokumenty či v priečinku uloženom priamo na disku C.
Článok na DigitalTrends.com nezabúda ani na technológiu Surface 2.0, ktorú Microsoft prezentoval na CES 2011. Keby bolo nasadenie tejto technológie na bežné dotykové zariadenia cenovo dostupné, určite by to pomohlo jej komerčnému úspechu.
Zdroj: www.digitaltrends.com